Подаємо зустрічний позов щодо законодавчих правил

  1. З історії

Зустрічний позов - це матеріально-правова самостійна вимога, яку відповідач, в рамках вже розглянутої в даний час судом цивільної або ж конкретної судової справи, пред'являє до позивача для розгляду.

У разі, якщо зустрічний позов судом прийнятий, то відповідач і позивач набувають ще одні права та обов'язки відповідно позивача і відповідача по зустрічному позову.

«Відповідач, який заявляє зустрічний позов, по суті, набуває плюс до статусу ініціюючої сторони в правовому первісному конфлікті становище сторони, яка ініціює другий правовий конфлікт».

У літературі, в принципі, вважається цілком припустимим пред'явлення такого позову відповідачем до третьої особи, що заявляє свої вимоги на сам предмет спору, якщо заявлені вимоги 3-ьої особи раніше були спрямовані проти відповідача, але однозначної позиції у правозастосовчій практиці з даного питання поки не склалося.

Зустрічний позов необхідно розглядати в ролі одного з найбільш ефективних способів захисту своїх прав відповідачем у цивільному (або арбітражному) процесі.

 

З історії

Як передбачається, інститут зустрічного позову зустрічався ще в давньогрецькому процесуальному праві.

Наприклад, у римському праві, зокрема класичного періоду, а також посткласичних, цей інститут (лат. actio contraria, який протиставлявся латинському actio directa - тобто первісним позовом) зміг отримати подальший розвиток.

Наприклад, системі римського права вже були відомі такі різновиди зустрічних позовів, як:

        
  • Actio depositi contraria - це зустрічний позов зберігача про відшкодування збитків до поклажодавця, якщо предмет, прийнятий на зберігання, заподіяв зберігачу якусь певну шкоду;
  •     
  • Actio commodati contraria - це зустрічний позов позичальника, спрямований до позикодавця, що зобов'язує виконати договір позики;
  •     
  • Actio tutelae contraria - це зустрічний позов до підопічного опікуна про відшкодування понесених витрат на опіку і тих збитків, які були викликані опікою;
  •     
  • і цілий ряд інших.

Сам інститут зустрічного позову відомий був візантійському праву, європейському законодавству періоду Середньовіччя, а також Відродження та Нового часу.

А от у російському праві такий інститут зустрічного позову виявляється найбільш виразно, починаючи ще з Судебника 1550 р., а також Стоглава, хоча ніяк не можна виключати, що він фактично існував набагато раніше.

У повній відповідності з прийнятим у 1864 році Статутом цивільного судочинства, цей позов, який підлягає розгляду мировим суддею, розбирається суддею, якому був пред'явлений первісний позов (стаття 38); якщо зустрічний позов, який нерозривно пов'язаний разом з першим позовом, по своїй вартості не підлягає компетенції мирового судді, то сам суддя у себе припиняє провадження справи, в тому числі, надає всім, хто судиться, розібратися вже в окружному суді (стаття 39).

Також, зустрічним позовом присвячувалися і певні норми Статуту цивільного судочинства, цілий ряд інших законоположень імператорської Росії.

Наприклад, в ЦПК РРФСР 1923 такий позов лише одного разу згадується - у примітці до статті 81 цього кодексу: «Всі недоліки в зустрічній позовній заяві повинні бути усунені не пізніше призначеного дня для слухання справи; в іншому випадку, в даному процесі зустрічний пред'явлений позов не розглядається».

У ЦПК РРФСР 1964 фактично інститут зустрічного позову був чітко врегульований, по-перше, 131 і 132 ст.ст. цього кодексу.

Рейтинг: 4.7/5, основан на 25 голосах.
Нравится

Это будет Вам интересно

Необхідні документи для припинення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав здійснюється виключно за допомогою суду, а саме, за заявою прокурора або органів опіки.

Бракоразводный процесс, или как правильно оформить развод

Грамотный юрист просто необходим в бракоразводном процессе, при разделе имущества и при определении места проживания ребёнка

Подати позов до суду за всіма правилами

На практиці поняття позову, в основному, в законодавстві не закріплюється, що дозволяє вести вченим дискусії на дану тему.

Рівність у правах різностатевих батьків

У середині 2013 приймався Закон, який зміг реально врегулювати питання, що стосувалося забезпечення рівності між самотніми батьками і матерями.

Об адвокате - устами Клиентов

Благодарим Вас за этот большущий труд, который Вы делаете ежедневно для всех нас.

Рекомендовано Адвокатом
Телефон семейных адвокатов
Статьи о семейном праве
Стягнення заборгованості через суд

Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

Консультации Адвоката
Новости Семейного права
Утверждена программа празднования Нового года ...

Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

Очільники вищих органів судової влади звернулися до  Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b