Для доведення спорідненості, в першу чергу, знадобиться зібрати низку документів, які будуть встановлювати факт існуючих родинних відносин. Обов'язково досудове вирішення питань такого характеру, тому що закон пов'язує розгляд подібних справ саме з неможливістю встановити факт іншим шляхом.
Збір документів, звичайно, відбувається шляхом прямого звернення в архіви органів РАЦС або ж звичайні міські архіви. Необхідні й ті ж свідоцтва про народження, а також смерті, про укладення шлюбу або ж розлучення. Якщо збереглися записи, то за невелике державне мито громадянин протягом місяця отримує необхідний йому актовий запис. У разі, якщо ж даних документів не існує, то архівний орган повинен видати йому про це спеціальну довідку. І ось зараз вже можна звертатися до суду.
Яким чином йде розгляд такої справи
Спочатку треба написати заяву щодо посвідчення самої спорідненості. Вона зобов'язана містити:
- найменування суду, його фактичну адресу,
- найменування безпосереднього заявника (саме заявника, так як підтвердження родинних відносин - справа окремого провадження, а зовсім не позовної),
- найменування зацікавленої особи (звичайно, це нотаріус, у якого є спадкова справа, архівний орган, який видав спецдовідку про відсутність архівного запису),
- різні доводи та обставини, згідно з якими заявник зараз просить про посвідчення споріднення,
- відомості про тих свідків, які посвідчують все викладене (це обов'язкова вимога, достатньо буде всього 2-3 чоловік),
- прохання самого заявника про посвідчення спорідненості.
Заявник зобов'язаний відразу вказати, що підтвердити таку спорідненість якимось іншим способом можливим не представляється, зважаючи на повну відсутність документів.
Заява потім оплачується держмитом розміром 200 грн., також виготовляються її копії, в тому числі, копії доданих документів за кількістю сторін, які беруть участь у цій справі і в подібному вигляді подається до суду.
Ймовірні докази
Доказами в судовому органі також можуть бути:
- документи про народження, а також кончину спадкодавця.
- Докази появи на світ спадкоємця.
- Свідоцтво про укладення або розірвання шлюбу (у разі зміни прізвища).
- Довідки з державних архівів.
- Особисті документи: листування, листівки, фотографії, листи, різні дарчі написи, довіреності, мемуари.
- Квитанція, стосовно сплати мита.
- У судове засідання треба привести бажано двох або трьох свідків, які цілком підтвердять, що заявник, а також померлий були родичами.
В основному, на практиці, у багатьох громадян найчастіше виникають серйозні питання: яким чином довести спорідненість в суді, особливо в тому випадку, якщо свідок, який не зобов'язаний бути зацікавленою особою, є родичем заявника. До того ж, факт встановлення спорідненості має свою специфіку і частенько лише рідня або якісь близькі люди зможуть точно підтвердити, чи виступає заявник, а також спадкодавець родичами.
У суді по такому виду справ у ролі свідків, зазвичай, допитують рідних, а також сусідів, близьких знайомих цієї сім'ї, тобто саме тих людей, які більш інформовані про особисте життя спадкоємця і спадкодавця.
Суд в період підготовки справи до подальшого судового засідання робить окремий запит до нотаріуса і тим самим витребує від нього спадкову справу. Судове рішення виноситься після уважного вивчення всіх існуючих доказів, а саме письмових документів, показань свідків і огляду спадкової справи.
В принципі, як показує практика, такі справи для судів не представляють якихось особливих труднощів.Якщо суд спір про право не вбачає, то рішення приймається досить швидко. Але буде бажано залучити до ведення такої справи справжніх фахівців, лише вони допоможуть правильним чином оформити всі папери, викласти суть справи.