Зазвичай, встановлення батьківства відбувається завдяки подачі нової позовної заяви до судового органу, якщо дитина народжена був поза шлюбом, батьки офіційно не були розписані. Сама позовна заява надається як одним з батьків, так і опікуном, піклувальником, а також дитиною, яка досягла повноліття, на підставі Сімейного кодексу. До того ж, за допомогою суду можна встановити батьківство особи, яка не була офіційно одружена, в тому випадку, якщо мати померла, визнана недієздатною або ж позбавлена батьківських прав.
Як подати позов і платити аліменти
Судова практика доведення батьківства полягає в подачі позову щодо безпосереднього місця проживання відповідача. Тобто в тому випадку, коли батьківство визнається за ініціативою самої матері, вона в змозі подавати позов також і за своїм місцем проживання. В принципі, доцільніше подавати також і на подальше стягнення аліментів відразу ж.
Стягнення аліментів відбувається з моменту визнання батьківства, а саме, з моменту народження такої дитини. Тобто, аж до моменту посвідчення батьківства, аліменти платити не треба. Зазначимо, що багато матерів йдуть на процедуру визнання батьківства з примарною надією отримати більшу суму аліментів, але завжди слід пам'ятати, що самі по собі аліменти нараховуються виходячи із заробітної плати батька.
Тобто, якщо у батька ще є діти, то розмір аліментів може істотно скоротитись. Якщо батько не має якогось постійного місця роботи або ж зовсім не працює, аліменти призначаються у твердій сумі. Але подивившись з іншого боку, якщо сам батько має відмінну зарплату, то й істотними будуть аліменти. А якщо він до того ж володіє якимось майном, то дитина обов'язково буде наслідувати його деяку частину, хіба що винятком може бути такий заповіт, де вказані інші спадкоємці.
Розпишемо порядок посвідчення батьківства
Якщо необхідно засвідчити батьківство через суд, то знадобиться скласти позовну заяву, до якої додати:
- Копію позовної заяви, що передається відповідачу
- Квитанцію, яка підтверджує оплату мита
- Довідку про місце проживання даної дитини
- Копію свідоцтва про народження дитини
- Докази, про підтвердження батьківства відповідача.
- Процедура з розгляду поданих документів
Інший етап - розгляд поданих документів. Протягом подальших п'яти робочих днів призначається конкретна дата попереднього засідання суду. На даному етапі, звичайно, вирішуються питання необхідності нової експертизи, отримання нових доказів.
Якщо відповідачем або позивачем докази навмисно не надаються, то складається клопотання. З'ясовуються обставини, за якими всі докази вчасно не були пред'явлені.
Далі призначається дата засідання по розгляду справи. Якщо призначалася експертиза, то вона, до слова, може бути проведена і по завершенні першого засідання. У тому випадку, якщо відповідач від проведення експертизи ухиляється, то батьківство засвідчується і на підставі інших фактів і доказів.
Необхідно зауважити, що доказами батьківства можуть бути і інші документи. Наприклад: листування, виписка з біографії або ж особистої справи, грошові перекази, довідка стосовно складу сім'ї, різні медичні довідки. Вдобавок, в ролі свідків того, що відповідач є батьком, можуть виступити в суді близькі родичі з обох сторін.
Зазвичай, татусі зовсім не завжди дотримуються судового рішення про встановлення батьківства. Розраховувати на яку-небудь добровільну допомогу тут не варто. Для самої матері дитини, яка народила її перебуваючи поза шлюбом, треба враховувати всю серйозність, а також наслідки наведеного кроку. Часто починають виникати труднощі різного характеру. І мати звертається в судові органи вже для того, щоб позбавити батька батьківських прав.