Звернення з позовом до суду справа зовсім не складна, зробити це може кожен, незалежно від того юрист він чи ні. Просто потрібно знати кілька основних правил і положень закону. Ми їх розглянемо в цій статті.
За загальним правилом потрібно звертатися до суду, який знаходиться за місцем проживання відповідача (проте, є деякі винятки: якщо справа стосується виплати аліментів, розірвання шлюбу або захисту прав споживачів, то воно може розглядатися за місцем проживання позивача).
Звернення до суду відбувається шляхом подання позовної заяви. Вимоги щодо його написання містяться у статті 119 Цивільного процесуального Кодексу України.
Позовна заява повинна містити:
- 1) найменування суду, до якого подається заява;
- 2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача. Якщо позовна заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номери телефонів;
- 3) зміст позовних вимог;
- 4) ціна позову (якщо вимога майнового характеру);
- 5) виклад обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги;
- 6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доведення;
- 7) перелік документів, що подаються разом із заявою.
Також, до позовної заяви повинні додаватися документи, що підтверджують сплату судового збору. За звичаєм, це квитанції, причому, обов'язково оригінали. Для того, щоб їх оплатити, потрібно знати реквізити суду, а їх можна довідатися в самому суді.
На жаль, зараз реквізити суду змінюються досить часто. Тому перед тим, як подавати заяву, краще зайти до приміщення суду і переписати його реквізити. А вже потім в банку заповнити квитанцію і оплатити її. Розмір судового збору визначається Законом.
Але не турбуйтеся.У разі, якщо рішення буде винесено на вашу користь, відповідач зобов'язаний відшкодувати вам судові витрати.
Позовна заява повинна бути підписана позивачем або його представником із зазначенням дати її подання до суду.
Позивач обов'язково повинен додати до позовної заяви стільки її копій та копій всіх документів, що додаються до неї, скільки є відповідачів і третіх осіб, яких стосується розгляд цієї справи.
Подавати заяву краще самотужки, але так, щоб у канцелярії суду вам поставили відмітку про те, що вони її отримали.
Упродовж десяти днів з моменту отримання позовної заяви судом, суддя повинен відкрити провадження по справі, або відмовити у його відкритті, але, при цьому, мотивувати своє рішення.
Якщо ж суддя у позовній заяві знайде певні недоліки, то він зобов'язаний надати строк для їх усунення.