По суті, звернення з позовом справа зовсім нескладна, в принципі зробити це може будь-хто, в незалежності від того - юрист або не юрист. Просто знайте кілька базових правил, а також положень закону. Саме тут їх і розглянемо.
Спочатку слід звертатися до суду, що знаходиться за місцем проживання Вашого відповідача(але є певні винятки: якщо справа щодо виплати аліментів, а також розірвання шлюбу або ж захисту прав споживачів, то справа цілком може бути розглянута за місцем проживання самого позивача).
Зазвичай, звернення до суду відбувається завдяки подачі позовної заяви. Причому, вимоги щодо її написання є в статті 119 українського Цивільного процесуального Кодексу.
До слова, подача позовної заяви зобов'язана містити:
- 1) назву суду, до якого заява подається;
- 2) ім'я (або найменування) обох сторін, у тому числі, ім'я конкретного представника позивача. Якщо саме позовну заяву було подано представником, то вказується їх місце проживання або ж місцезнаходження, номери телефонів, поштовий індекс,;
- 3) суть позовних вимог;
- 4) ціну такого позову (в разі, якщо сама вимога є майнового характеру);
- 5) повний виклад тих обставин, якими позивач тут обгрунтовує особисті вимоги;
- 6) зазначення додаткових доказів, що підтверджують кожну обставину, присутність чітких підстав для того, щоб звільнити від доказування;
- 7) весь перелік документів, які, зазвичай, подаються із заявою.
Вдобавок до позовної заяви обов'язково вносять ті документи, які будуть стовідсотково підтверджувати сплату судового збору, а також оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення подальшого розгляду справи. Це, за звичаєм, квитанції, причому, в обов'язковому порядку, оригінали. Знайте реквізити суду, їх Ви можете узнати в самому суді.
На превеликий жаль, у цей момент реквізити суду змінюються досить часто. Саме тому, зайдіть в судове приміщення і перепишіть всі його реквізити. А вже потім заповніть квитанцію в банку і оплатіть її.
Причому, розмір судового збору на сьогоднішній день визначається в спеціальному Декреті Кабінету Міністрів під назвою "Про державне мито". Наприклад, він становить для позовних заяв один відсоток від усієї ціни позову, але не менше п'ятидесяти одного і не більше тисячі сімсот гривень. Для заяв, що стосуються розірвання шлюбу сума дорівнює 8,5 гривень, для заяв про розірвання ще одного, повторного шлюбу - сімнадцять грн. А от для апеляційних скарг - тільки половину тієї суми, яка була сплачена за подачу позовної заяви тощо. Розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення подальшого розгляду в цивільних справах дорівнює тридцяти гривням.
Але сильно не турбуйтеся. У тому випадку, якщо рішення виноситься саме на вашу користь, то відповідач просто зобов'язаний відшкодувати вам понесені судові витрати.
Сама ж позовну заява підписується позивачем або ж його представником разом із зазначенням конкретної дати її подання до суду.
До того ж, позивач в обов'язковому порядку докладає до тієї ж до позовної заяви саме стільки його копій, а також копій всіх документів, що додаються до нього, скільки в даний момент є у відповідачів, а також всіх третіх осіб, яких безпосередньо стосується розгляд даної справи.
Подавати заяву буде краще самостійно, але таким чином, щоб у судовій канцелярії Вам змогли поставити хрестик про те, що вони її отримали.
Далі, суддя зобов'язаний відкрити провадження за наведеною справою, або ж повністю відмовити у відкритті провадження, але мотивувати, при цьому, своє власне рішення.Якщо ж у позовній заяві суддя знайде деякі недоліки, то він просто зобов'язаний надати необхідний термін для їх швидкого усунення.