Позов щодо скасування усиновлення традиційно подається, згідно з нині існуючими законами, а також сформованої судової практики, такими особами, як:
- самі усиновителі або ж одним з них;
- усиновлена особа, якщо її вік - чотирнадцять років;
- органи опіки;
- прокурор.
Справжні причини для подачі такого позову
У разі, якщо це заява щодо скасування усиновлення подається усиновлювачем, то він повинен переконати суд, що ця дія відбувається лише на благо самої дитини. В даний момент суд важливими причинами визнає:
- важку хворобу самого усиновлювача, він фізично або ж психічно не здатен виконувати власні батьківські обов'язки в повному обсязі;
- неможливість налагодити нормальний контакт з дитиною, якщо дорослим були вичерпані всі способи для подальшого його встановлення;
- судове рішення щодо відновлення в правах кровних батьків неповнолітнього;
- повне одужання батьків неповнолітнього, раніше важко хворих.
Іншими особами при:
- ухиленні (особливо злісному) усиновителя від того, щоб виконувати свої батьківські обов'язки, які були покладені на нього, неналежне їх виконання;
- з причини алкоголізму чи наркоманії;
- у разі жорстокого поводження, вчинення інших протиправних і повністю незаконних дій щодо нього;
- інших дій, які реально порушують права та інтереси такої дитини.
Якщо такого роду позов подається неповнолітнім самотужки, то йому також знадобиться довести суду обгрунтованість власної заяви. Тобто, простих тверджень щодо того, що йому живеться погано в новій сім'ї, якихось голослівних тверджень щодо порушення його прав тут буде недостатньо.
Звернемося до змісту позову
Ця заява містить, бажано, не тільки одні установчі дані від заявника, але також і безпосередньо адресу проживання, повні дані про довірених осіб (у разі, якщо такі є), дані на усиновлену, причому, в тексті заяви докладно описуються причини подання такого позову.
Якщо будуть присутні документарні свідчення, які будуть підтверджувати конкретні обставини, на які буде посилатися заявник, то знадобиться не тільки справити на них окреме посилання прямо по тексту, але також прикласти їх копії до заяви. Якщо є свідки, які будуть здатні цілком підтвердити факти, зазначені в такому позові, то треба також вказати їх установчі дані, телефон для зв'язку, адресу місця проживання, якщо вони не були відомі, місце його роботи.
Тепер підсумки
Виходячи з вищевикладеного, зробіть єдино розумний висновок відносно того, що якщо, в принципі, так раптом склалося, що прийшов той час і необхідно подати позовну заяву щодо скасування усиновлення, не варто то ніяк не можна затівати настільки складний і важкий у психологічному плані судовий процес без суттєвої підтримки знаючого юриста, буде краще, якщо він фахівець з сімейного права.
Зазначимо, що розірвання в суді практично будь-яких сімейних відносин, особливо пов'язаних із усиновленою дитиною, потребує надто багато часу, а також сил, радимо доручити цю делікатну справу справжнім юристам, це саме їх робота. Лише так можна бути справді впевненим в тому, що процес пройде законно. Тобто, права і неповнолітнього, і його дорослих усиновителів будуть повністю дотримані.