Зараз ми докладним чином розглянемо, які саме документи знадобляться для встановлення наявності батьківства при кожному конкретному випадку.
Звернення до органу реєстрації актів для доказу факту батьківства на дитину
Щоб здійснити реєстрацію батьківства, законодавець наказав спочатку звертатися до органів з реєстрації актів громадянського стану, де перебуває мати або ж батько дитини, в тому числі, за місцем отримання офіційних паперів, що стосуються народження дитини, або ж у тому районі, де розташований суд, який прийняв рішення стосовно батьківства.
Якщо встановлюється батьківство добровільно, а самі батьки в зареєстрованому шлюбі так і не складаються, в РАЦС приносять такі документи:
- заяву, написану від обох батьків (у РАЦСах, зазвичай, є зразки). Часто виникає закономірне питання: яким чином встановити батьківство, якщо його батько, наприклад, відсутній (служить в армії, знаходиться в довгому відрядженні і так далі). У цих ситуаціях, в РАЦС можна представити заяву батька разом з підписом, який засвідчений нотаріусом.
- заяву батька із згодою, отриманою від відділу опіки (у тому випадку, якщо мати померла або ж її цілком позбавили батьківських прав, також у випадках, коли визнали недієздатною або поки її місцезнаходження до цього моменту не відомо), якщо присутні вищевказані обставини, необхідно представити: рішення суду про припинення всіх батьківських прав, про встановлення недієздатності, матері, свідоцтво про смерть, а також, довідку з органу міліції стосовно відсутності матері за місцем її знаходження.
- рішення судового органу стосовно встановлення батьківства,
- особистий паспорт,
- документ, що засвідчує народження дитини,
- чек оплати встановленого держмита.
- письмову згоду від самої дитини (якщо досягла вісімнадцяти років) або ж згода її опікуна.
Визнання батьківства завдяки зверненню до суду
Перший варіант - позовне виробництво. Зазвичай, батьківство підтверджується в суді шляхом надання письмових доказів позивачем і показань свідків. Такі документи можуть служити доказами для встановлення батьківства в суді:
- Відомості, які підтверджують ведення ними спільного господарства, а також, підтримання сімейних стосунків матері і батька такої дитини.
- Документи приватного характеру, наприклад: листи, фотографії, анкети, листівки, заяви відповідача в школу або дитячий садок.
- Факти придбання спільно нажитого майна (касові ордери, платіжні доручення, чеки-квитанції).
- Свідоцтво про народження дитини
- Проведення медико-генетичної експертизи. Зазвичай, вона виступає головним письмовим документом, який підтверджує батьківство. І, мабуть, для судового органу всі докази були однакові, присутність висновку експерта-генетика суттєво збільшує шанси винести позитивне судове рішення.
Другий варіант - особливе виробництво. Воно являє собою подачу заяви до суду про встановлення самого юридичного факту. Тим самим вирішується питання щодо того, як встановити батьківство такої дитини після кончини чоловіка, який взагалі не був будь-коли в шлюбі з його матір'ю.
Тут можливі наступні документи:
- Довідки з місця проживання, різні виписки з будинкової книги, які цілком підтверджують, що справжній батько дитини жив спільно з ним.
- Відомості, а також довідки з архівів.
- Листи матері і батька, платіжні документи, фотографії, листівки.
- Квитанції стосовно сплати аліментів.
- Інші документи, які підтверджують батьківство.
Після отримання судового рішення, можна сміливо звертатися до органу РАЦС для того, щоб отримати свідоцтво про батьківство або ж документ про внесення до акту про народження дитини нових відомостей про батьківство.