Близько 300 вчителів Чернігівських шкіл ознайомилися з естонською методикою визначення цілей та пріоритетів у вихованні дітей — учасників дорожнього руху.
Семінар-нараду з цього питання, організовану Управлінням ДАІ в Чернігівській області та громадською організацією Центр «Доброчин», за підтримки МЗС Республіки Естонія, проводили естонські педагоги. Вчителі з Прибалтики поділились своїм досвідом з українськими колегами, як навчати дітей правилам і вимогам безпеки дорожнього руху.
Головними цілями навчального процесу, як зазначили естонські колеги, є: - формування розуміння й цінування особистої безпеки та безпечного поводження; - вироблення вміння брати участь у дискусіях на тему аналізу виникнення небезпек та їх запобігання; - формування правильних звичок; - інтегрування теоретичних знань, навичок і вмінь у реальне життя (навчання дитини на реальних життєвих прикладах в дорожньому середовищі, практичні заняття).
Начальник УДАІ УМВС в Чернігівській області полковник міліції Валерій Парахнєй зазначає: «Проблема дитячого дорожньо-транспортного травматизму стоїть наразі дуже гостро. Головна причина лиха на вулицях і дорогах — низька культура учасників руху, агресивною поведінкою водіїв та пішоходів відносно один до одного. На подолання цього негативного явища спрямована робота багатьох органів і структур в різних галузях професійної діяльності. Передовою ланкою цієї роботи з профілактики дитячого травматизму на дорогах є працівники ДАІ та освіти. Завдання профілактики — це послідовне та грамотне навчання дітей методів і способів попередження нещасних випадків на дорозі у сучасному динамічному світі глобальної автомобілізації.»
За даними Державтоінспекції Чернігівської області в 2012 році на Чернігівщині зареєстровано 89 дорожньо-транспортних пригод за участю дітей віком до 18 років. В яких 10 дітей загинули та 87 дітей отримали тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості. При цьому з вини дітей, через порушення ними правил дорожнього руху, сталося 27 автопригод, в результаті яких три дитини загинули та 25 неповнолітніх травмувалися. Безпосередньо в місті Чернігові за участю дітей сталося 25 автопригод, в результаті яких 26 дітей отримали травми. Через порушення дітьми вимог Правил дорожнього руху сталося 10 ДТП, з вини дітей — пішоходів сталося 7 дорожньо-транспортних пригод.
Тема безпеки в програмі загальної освіти є актуальною для освітян і досвід країн, які вже досягли успіху в цьому питанні, необхідно вивчати і впроваджувати в нашій державі, впевнені в ДАІ.
Розповідаючи про свій досвід викладання, Томас Валкрусманн підкреслив, що бажання викладача займатися навчанням безпеки є дуже важливим, необхідно бачити зв'язок з повсякденним життям, завжди зв'язувати Рух з безпекою й самому бути для дитини позитивним прикладом. При постановці цілей навчання кожний викладач повинен враховувати навколишнє дорожнє середовище й можливості пересування дитини.
Особливу увагу при навчанні правилам безпеки дорожнього руху естонці приділяють носінню світловідбиваючих знаків, так званих «флікерів», які дозволяють пішоходу бути помітним на дорозі в темну пору доби.
На завершення, естонські колеги продемонстрували своїм українським колегам інформаційні ролики й плакати, які пропагують дотримання правил безпеки дорожнього руху та переваги носіння світловідбиваючих знаків. Управління освіти Чернігівської міської ради отримало для своєї подальшої роботи набори методичних матеріалів та світловідбивачі.
ДАІ Чернігівської області)