Про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - Печерський районний суд міста Києва - Ільєва Т. Г.

  1. ПОСТАНОВА
  2. І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/14631/14-а

Категорія 87

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2014 року суддя Печерського районного суду м. Києва Ільєва Т.Г., розглянувши одноособово, у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва, в якому просить визнати дії Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про відмову в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії позивачу з урахуванням строку звернення до фонду виплаченої матеріальної допомоги за період 24 календарних місяців роботи підряд, починаючи з квітня 2014 року та довічно, без обмеження граничного розміру пенсії.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що має стаж державної служби 15 років. Наказом Мінекономрозвитку від 08.04.2014 № 339-к був звільнений з посади заступника директора - начальника відділу адміністративно-господарського департаменту Мінекономрозвитку на підставі ст. 38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію за віком.

З квітня 2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва та отримує пенсію на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу», яка нараховується виходячи з довідки Мінекономрозвитку від 15.04.2014 № 2904-13/1537, що подається для призначення пенсії, разом з тим в порушення вимог чинного законодавства при визначенні пенсії матеріальна допомога врахована не була, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням випаленої матеріальної допомоги за період 24 календарних місяців роботи підряд, починаючи з квітня 2014 року.

Листом від 26.05.2014 № 85/К-6 відповідач відмовив позивачу у порахунку пенсії, посилаючись на те, що пенсія призначена в межах чинного законодавства і підстав для перегляду не має, не погоджуючись з такими діями позивач звернувся до суду.

До суду надійшли письмові заперечення від відповідача відповідно до яких позов не визнає, оскільки законодавчо обґрунтованих підстав для перерахунку гр. ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з врахуванням інших виплат відповідно до довідки Мінекономрозвитку від 15.04.2014 № 2904-13/1537.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачами обставини, дослідивши матеріали справи, керуючись ч. 4 ст. 183-2 КАС України, вважаю достатніми підстави для прийняття рішення в скороченому провадженні без проведення судового засідання.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Згідно із абзацом першим пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Судом встановлено, що позивач має стаж державної служби 15 років. Наказом Мінекономрозвитку від 08.04.2014 № 339-к був звільнений з посади заступника директора - начальника відділу адміністративно-господарського департаменту Мінекономрозвитку на підставі ст. 38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію за віком.

З квітня 2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва та отримує пенсію на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу», яка призначена у розмірі 80 % посадового (чинного) окладу відповідно до довідки Мінекономрозвитку від 15.04.2014 № 2904-13/1537, що подається для призначення пенсії, разом з тим в порушення вимог чинного законодавства при визначенні пенсії матеріальна допомога врахована не була, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням випаленої матеріальної допомоги за період 24 календарних місяців роботи підряд, починаючи з квітня 2014 року.

Листом від 26.05.2014 № 85/К-6 відповідач відмовив позивачу у порахунку пенсії, посилаючись на те, що пенсія призначена в межах чинного законодавства і підстав для перегляду не має(а.с. 7-8).

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 865, відповідно до пункту четвертого якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з рішеннями Уряду після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432 - IV, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723, визначається в наступному порядку:

- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії без коригування.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Пунктом четвертим Постанови № 865 визначено порядок визначення заробітної плати для перерахунку у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

За частиною 2 статті 37 Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За таких обставин, призначення пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ст. 33 Закону) .

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Проте, зі змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 41 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці» є загальними.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11).

Крім того, за приписами ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

При цьому суд враховує, що за змістом ст. 1 Закону України «Про загальонообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Отже, чинним законодавством не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі щомісячних пенсійних виплат. З самого визначення поняття «пенсія» випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В даному випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок).

Таким чином, виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це обмежуватиме право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 19.03.2013 року у справі № 21-53а13.

На підставі викладеного та керуючись Конституціє України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про державну службу", ЗУ "Про оплату праці", ЗУ «Про загальонообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 7, 9, 11, 69-71, 86, 97, 158-163, 167, 171, 183, 244-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про відмову в перерахунку пенсії неправомірними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1, з урахуванням строку звернення до фонду, виплаченої матеріальної допомоги за період 24 календарних місяців роботи підряд, починаючи з квітня 2014 року, без обмеження граничного розміру пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя: Т.Г. Ільєва

Рейтинг: 4.8/5, основан на 25 голосах.
Нравится

Это будет Вам интересно

Закарпаттю потрібен перинатальний центр

Президент Віктор Янукович підтримав ініціативу прискорення початку будівництва перинатального центру на Закарпатті. Про це після зустрічі з главою держави повідомив голова Закарпатської обласної ...

Про реалізацію рішення колегії Держкомтелерадіо України від 18 червня 2013 року № 6/22, Державний комітет телебачення і радіомовлення України

Про реалізацію рішення колегії Держкомтелерадіо України від 18 червня 2013 року № 6/22 З метою забезпечення виконання рішення колегії Держкомтелерадіо України від 18 червня 2013 року № 6/22 "Про стан виконання Держкомтелерадіо України законів України, актів Президента України, постанов, розпоряджень і доручень Кабінету Міністрів України, розгляду запитів і звернень народних депутатів, звернень громадян" НАКАЗУЮ:

що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, Кабінет Міністрів України

Про затвердження Порядку оплати метрологічних робіт і послуг та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України Відповідно до статті 46 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність"( 113/98-ВР ) Кабінет Міністрів України постановляє:

Про затвердження на вересень 2012 року тарифів на електричну енергію, які працюють за ціновими заявками, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики

Про затвердження на вересень 2012 року тарифів на електричну енергію, продану в Оптовий ринок електричної енергії України виробниками, які працюють за ціновими заявками

Об адвокате - устами Клиентов

С огромной благодарностью отзываемся о всех, кто принимал участие в создании сайта. Ваш интернет проект,без всякого сомнения, на сегодняшний день - уникальный в своем роде. Хорошо, что есть такие нужные сайты. Этот интернет сайт достаточно прост в использовании. На нем полезно работать - просто и быстро.

Рекомендовано Адвокатом
Телефон семейных адвокатов
Статьи о семейном праве
Стягнення заборгованості через суд

Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

Консультации Адвоката
Новости Семейного права
Утверждена программа празднования Нового года ...

Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

Очільники вищих органів судової влади звернулися до  Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b