про перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни - Ленінський районний суд м. Кіровограда - Льон С. М.

  1. ПОСТАНОВА

Справа № 2-а-9183/11

2-а/1111/269/12

ПОСТАНОВА

05.12.2012  року суддя Ленінського   районного суду м. Кіровограда  -  Льон С.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,

В С Т А Н О В И В:

Позивач  звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання  бездіяльності неправомірною щодо недоплати підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату підвищення до пенсії  в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»;  з урахування норм ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12 2008 р.; з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. та з 01 січня 2010року по 31 грудня 2010року, і з 01 січня 2011року по 23.07.2011року.                                                                      

В обґрунтування вимог вказує, що він, як дитина війни, відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”  з 01 січня 2006 р. має право на отримання щомісячної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак, така допомога відповідачем не виплачувалась. Пунктом 17 статті 77 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 р.” дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” зупинено на 2006 р. Пунктом 12 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 р.” дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” зупинено на 2007 р. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. № 6-рп/2007 визнано неконституційним п.12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 р.”, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Представником відповідача подано до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких зазначив, що у відповідності до ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, здійснюється за рахунок виключно коштів Держбюджету України.  Управління ПФУ в м. Кіровограді, як територіальне управління не має будь-якого відношення до коштів держбюджету. Також зазначено, що відповідно до ст.9 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплати «дітям війни» не передбачені. Вказує, що до компетенції органів Пенсійного фонду не входить виплата щомісячної соціальної  державної допомоги «дітям війни» і такі функції не покладені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді. На підставі цього вважає, що Управління є  неналежним відповідачем.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позовних вимог за наступних обставин.

Позивачем подано клопотання  про поновлення строку звернення до суду. Враховуючи вік позивача, наведені ним в позові причини пропуску строку звернення до суду, а також враховуючи неодноразове внесення законодавцем змін до ст. 6 Закону №2195- ІV  від 18.11.2004року, якими призупинялася дія цієї норми та змінювався розмір надбавки до пенсії, що вочевидь заважало позивачу  розумітися  в нормах Законів та  дотримуватися визначеного КАС України річного строку звернення до суду, слід дійти  висновку про відсутність підстав для застосування до позивача негативних  наслідків пропущення строку звернення до суду за захистом порушеного права та необхідності задоволення  його клопотання.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються  її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2  ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 р. № 2195-IV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 р.) Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком і є дитиною війни, має право на пільги передбачені Законом України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. №2195-IV.

В силу приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 р. дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України.            

Пунктом 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 р.” від 19.12.2006 р. №489-V, дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. №2195-IV, на 2007 р. зупинено. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 положення п.12 ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 р.”, визнанні неконституційними. Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно пп. 2 п. 41 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 р. №107-VI, ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. №2195-IV, викладено в новій редакції згідно якої, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Частиною 4 статті 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 р. №3551-XII визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. №10-рп/2008, пп.2 п.41 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 р. №107-VI, визнано неконституційним.

Судом встановлено, що з 1 січня 2008 р. ОСОБА_1 підвищено виплату пенсії на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (в редакції від 28.12.2007 р.). З 22 травня 2008 р., на підставі рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 перерахунок пенсії з урахуванням ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (в редакції від 18.11.2004 р.) управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді не проводився.

З вище викладеного вбачається, що з 1 січня 2008 р. по 21 травня 2008 р. ОСОБА_1 правомірно управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді  нарахована пенсія у розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З 22 травня 2008 р. позивач має право на отримання підвищення пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Що стосується вимог позивача щодо виплати надбавки до пенсії починаючи з 01.01.2009 р., то відповідно до статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009 р.) дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 р.” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, нарахування та виплата у 2009р. дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» не передбачено обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та крім цього ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» встановлено у 2009 р. прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 р. Відповідно до Закону України №1715-VI від 06.11.2009 р. “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2009 р.” статтю 54 після частини першої доповнено новою частиною такого змісту: установити з 1 листопада 2009 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 701 грн. та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 632 грн.; дітей віком від 6 до 18 років - 776 грн.; працездатних осіб-744 грн.; осіб, які втратили працездатність - 573 грн. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 р., що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Тому, відповідач зобов’язаний здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., з 01.01.2010року по 31.12.2010року і з 01 січня 2011року, згідно законодавства України, в цій частині вимоги підлягають задоволенню.

Згідно  Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011рік», який набрав чинності 19 червня 2011року, установлено, що  в 2011році норми  і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей  війни /Відомості Верховної Ради України, 2005р. №4, ст.. 94 з наступними змінами/ застосовується у порядку та розмірах, встановлених  Кабінетом Міністрів України виходячи з  наявного фінансового ресурсу  бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік.  Пунктом 7 частини першої  цього Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет  України на 2011рік» доповнено п.4, яким установлено, що в 2011році норми і положення ст. 6 ЗУ «Про соціальний  захист дітей війни» застосовуються  у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік.  На виконання  вимог Закону України від 14 червня 2011року №3491-VІ  «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет  України на 2011рік» 06 липня 2011року КМУ прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються  за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності  23 липня 2011року. З огляду на викладене до набрання чинності зазначеною постановою  КМУ, тобто до 23 липня 2011року, застосуванню підлягає ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».   

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.

Органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання надбавки до пенсії засновані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Враховуючи те, що позивач є дитиною війни, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання надбавки до пенсії.

Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством, не приймається судом до уваги, оскільки ст. 6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З огляду на викладене, дане питання цілком врегульоване чинним законодавством України.

Відповідно до п.1, п.3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007р. № 1261 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Згідно ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду прийняті в порядку скороченого  провадження.

Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що суд,  який прийняв постанову,  за заявою осіб,  які беруть  участь  у  справі,  або  з  власної  ініціативи  може  звернути до  негайного виконання постанову:

1) у  разі  стягнення  всієї  суми  боргу   при   присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Таким чином, керуючись ст. 71, ст. ст. 158 -163, 183-2, 186, 256 КАС,  суд, -

ПОСТАНОВИВ :

            Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо нездійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».          

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді нарахувати та виплатити ОСОБА_1  щомісячну державну соціальну допомогу як «дитині війни», відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 р. N 2195-ІУ, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р.; з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р.; з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., з 01.01.2010року по 31.12.2010року, та з 01 січня 2011року по 23 липня 2011року виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум4444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444444.

Судовий збір в сумі 3.40грн. віднести за рахунок держави.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови відповідно до ч. 3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови  у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

На підставі ст. 183-2 КАС України, строк для подання  апеляційної скарги  на постанову прийняту  в скороченому провадженні обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного

суду м. Кіровограда                                                                                Льон

Рейтинг: 4.6/5, основан на 25 голосах.
Нравится

Это будет Вам интересно

Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів та багажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні Схід - Захід, Міністерство інфраструктури України

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2012 р. за № 1834/22146 Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів та багажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні Схід — Захід

Возобновлена работа Государственной исполнительной службы Украины

По информации Государственного предприятия «Информационный центр» Министерства юстиции Украины, по состоянию на 20:00 3 октября на 100 процентов была возобновлена работа Государственной исполнительной ...

Про внесення зміни № 47 до офіційного тексту ТП СНД на 2013 фрахтовий рік по БЧ, Державна адміністрація залізничного транспорту України

О внесении изменения № 47 к официальному тексту ТП СНГ на 2013 фрахтовый год по БЧ На основании письма БЧ от 29.08.2013 № 21-07-06/13306 и пункта 1.2 Общих положений Тарифной политики Железных дорог государств — участников СНГ( 998_535 ) Укрзализныця как Управление делами Тарифной политики информирует о внесении изменения № 47 к официальному тексту Тарифной политики по БЧ.

Совет судей админсудов внес изменения в Положение о кадровом резерве

Сегодня в Высшем административном суде Украины прошло очередное заседание Совета судей административных судов Украины, в ходе которого был рассмотрен кадровый вопрос: было внесено представление ...

Об адвокате - устами Клиентов

Этот интернет портал - обалденный. Thanky! Действительно необходимый и простой в пользовании интернет сайт.

Рекомендовано Адвокатом
Телефон семейных адвокатов
Статьи о семейном праве
Стягнення заборгованості через суд

Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

Консультации Адвоката
Новости Семейного права
Утверждена программа празднования Нового года ...

Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

Очільники вищих органів судової влади звернулися до  Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b