В його ронделях — дихання віків

  В його ронделях — дихання віків

  Рідкісна і незвична для багатьох форма вірша стала візитною карткою поета Миколи Боровка

  Володимир ТАТАРЕНКО, завідуючий сектором Секретаріату Кабінету Міністрів для «Урядового кур’єра»

  У передмові до однієї зі збірок Миколи Боровка відомий критик і літературознавець Микола Славинський зазначає, що його поезія має дві форми вираження — традиційний вірш і класичний рондель. Цей термін походить від французького слова rondo — круглий. Особливістю ронделя є те, що він, як правило, має усталену кількість рядків — тринадцять. Причому перші два повинні повторитися як сьомий і восьмий. А перший ще раз має прозвучати в кінці вірша як висновок.

  Наприклад, рондель Миколи Боровка «Дитинець»:

  Князь Володимир повелів: «Отут Зруб з дуба ставте, возведіть загати. Ріка межею має пролягати Й оберігати тишу золоту!»

  І пращур мій, могутній, наче тур, Скріпив умову кровію стократо. Князь Володимир повелів: «Отут Зруб з дуба ставте, возведіть загати!..»

  Стіну державну, мудру і круту, Плечем підперли радощі і втрати, І вже не міг нас половець здолати… Трубіж здійнявсь, мов шабля, на посту. Князь Володимир повелів: «Отут!..»

  Як бачимо, форма вірша непроста, сувора, обмежена строгими правилами. Чи не тому рондель — таке рідкісне явище в українській літературі. Форму рондель як один із вишуканих поетичних феноменів пробували освоїти чимало майстрів слова. Але тільки окремим із них вдалося створити зразки справжньої поезії. А Микола Боровко, як зазначає академік Академії педагогічних наук України Валентин Зайчук, єдиний з українських поетів, «хто в ХХ столітті подарував читачеві цілу книгу ронделів».

  Вплив на Дешана мала українська пісня

  Рондель для французької культури відкрив Есташ Дешан. Саме він 1392 року став першим теоретиком поетики французької мови. В активі Есташа Дешана понад 1100 віршів у формі ронделя різної структури — не лише 13-рядкові, а й 14-, 16-, 20- і навіть 24-рядкові. А звідки він почерпнув ідею обов‘язкових і усталених повторів у такого типу віршах? Микола Боровко, аналізуючи появу ронделя як явища у світовій культурі, дійшов висновку, що величезний вплив на Есташа Дешана мала… українська пісня: «Українська пісня, яка прийшла з челяддю французької королеви Анни, дочки Київського князя Ярослава Мудрого, — принесла тематику. Це любов і туга до своєї Батьківщини. І творці цієї форми вірша — Есташ Дешан та Карл Орлеанський — взяли саме тугу за Батьківщиною, ліричну сповідь, переживання. І потім розширили на взаємини молодих людей».

  Працюючи в жанрі ронделя, Микола Боровко намагається теоретично обгрунтувати необхідність повтору. «Рондель сьогоднішній складається так, що перші два рядки дають зачин або проголошують тезу вірша, — розмірковує поет, — сьомий і восьмий підтверджують, що це відбувається, а останній рядок, що є й першим, відкриває для читача простір, щоб він пішов тією стежкою думки, яка народилася в ньому, не зупиняючись».

  «Шукаю ще не пізнаних бистрин»

  «Микола Боровко осучаснив рондель, наповнив його соціально-філософським змістом, виразними реаліями рідної землі, шляхетними емоціями», — стверджує заслужений діяч мистецтв України, відомий поет-пісняр Микола Луків. Справді, чимало з ронделів Миколи Боровка — це роздуми про сенс життя, його скороминущість і неминучість відходу з цього прекрасного світу.

  Відомий поет Микола Сингаївський, багато років тому познайомившись спочатку з віршами Миколи Боровка, а потім і з ним самим, зауважив, що зустріч та глибоко запала йому в душу. До свого блокнота маститий майстер записав слова Миколи Боровка: «Учитель — це сівач і садівник, а найперше музикант, який володіє абсолютним слухом, щоб відчути найтонші порухи дитячої душі. Якщо такого слуху нема, то й зерна, посіяні в душі, не проростуть, а швидко зачахнуть. Отож учитель — це насамперед покликання, тобто любов і подвижництво».

  А однією з багатьох поетичних знахідок Миколи Боровка М. Сингаївський називає вірш «Майстри»:

  В селі не переводяться майстри Живого слова, дотепу і жарту. І з ними поруч у толоках жарко, Бо кожний вислів гранями іскрить.

  Вони багаті не скарбами скринь. Їх точна фраза — наче криця з гарту. В селі не переводяться майстри Живого слова, дотепу і жарту.

  Майстри — народ, що зайве все обстриг, Лишивши сутність, для нащадків варту. До них іду, сідаю знов за парту… Шукаю ще не пізнаних бистрин! В селі не переводяться майстри.

  В одному з аналітичних матеріалів про творчість Миколи Боровка професор Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка Анатолій Мойсієнко зазначав, що в його ронделях «дивовижна цільність. Канонічна форма мов би дисциплінує поета, дає змогу залишатися гармонійним незалежно від теми, настрою…»

  Сам же Микола Боровко на власному творчому досвіді доводить, що сучасний рондель, як і пісня, має право на життя в різних іпостасях — ліричній й історичній, педагогічній і пейзажній…

  — Глибинна суть моєї літературної праці полягає в тому, щоб відкрити українцям і всьому світові український рондель як похідне нашої, такої багатої на почуття української народної пісні, — ділиться своїми роздумами Микола Боровко. — Якщо мені вдасться створити таку сентенцію в літературі, якщо цю ідею підтримають інші поети і ми спільно своєю потужною роботою доведемо, що український рондель існує і впевнено стоїть в одному ряду з такими відомими поетичними формами, як перські рубаї чи японські хоку, — це буде величезне досягнення нашої естетичної думки сьогодення.

  ДОВІДКА «УК»

  Урядовий Кур'єр

  Рейтинг: 4.5/5, основан на 25 голосах.
  Нравится

  Это будет Вам интересно

  Депутат райсовета, арестован за стычку возле памятника Ленину, признал в суде свою вину

  Шевченковский райсуд столицы на основании соглашения о признании вины огласил приговор 45-летнему уроженцу Ровенщины, который был арестован в связи с беспорядками, произошедшими у памятника Ленину ...

  На Украине предлагают создать систему досудебной пробации

  Кабинет Министров Украины предлагает ввести на Украине систему пробации – вид уголовного наказания, не связанный с лишением или ограничением свободы. Соответствующий законопроект, который разработало ...

  Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2012 р. № 544, Кабінет Міністрів України

  Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2012 р. № 544 Внести у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2012 р. № 544( 544-2012-р ) "Про утворення Організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні в 2013 році чемпіонату світу з художньої гімнастики" — із змінами, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2013 р. № 141, такі зміни:

  Совет судей общих судов определился с кандидатом на должность председателя ВССУ

  На должность председателя Высшего специализированного суда Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел рекомендован Андрей Солодков. Решение о внесении представления в Высший совет юстиции ...

  Об адвокате - устами Клиентов

  Очень уникальный, интересный и полностью отличающийся от существующих интернет сайт! Я хочу поддержать Вас материально. Как это можно сделать?

  Рекомендовано Адвокатом
  Телефон семейных адвокатов
  Статьи о семейном праве
  Стягнення заборгованості через суд

  Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

  Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

  Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

  Консультации Адвоката
  Новости Семейного права
  Утверждена программа празднования Нового года ...

  Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

  Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

  Очільники вищих органів судової влади звернулися до Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

  Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

  Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

  77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b