Славетний рід Шульгиних повернувся із забуття

  Славетний рід Шульгиних повернувся із забуття

  Рівненські школярі досліджують генеалогію своєї гімназії

  Пошук людей, які стояли біля витоків гімназії у 1923—1939 роках, свого часу привів гімназистів до дочки викладача Георгія Косміаді Надії — художниці зі світовим іменем, і до сина тодішнього професора географії Михайла Гуцуляка.

  Все почалося від короткої згадки

  «Надія Косміаді зокрема повернула в Україну, в Рівне, яке вважає рідним, колекцію батькових картин, — розповіла директор Рівненської української гімназії, кандидат педагогічних наук Тетяна Кухарчук. — А син Михайла Гуцуляка Ераст запровадив для талановитих гімназистів іменні стипендії. Дарма, що Надія Георгіївна живе в Італії, а Ераст Михайлович — у Канаді: в незалежній Україні кордони вже не заважають нашому щирому спілкуванню. Адже обидві родини спіткала доля емігрантів. Не уникла її й родина колишнього професора математики гімназії Надії Шульгиної. Після трьох років копіткої дослідницької роботи наші педагоги та учні відкрили для себе не лише постать цієї талановитої жінки, а й увесь славетний рід Шульгиних, які чимало зробили для утвердження українства».

  «Про Надію Шульгину-Іщук спочатку була тільки коротка згадка у двох книжках нашої гімназійної бібліотеки, — додала вчителька математики Тамара Нагай. — Знали, що до Рівного вона приїхала з Києва. Тож скористалися й пошуковими програмами Інтернету. Переглядаючи архів радіо «Свобода», побачили інтерв’ю Наталії Іщук-Пазуняк (доньки Надії Шульгиної-Іщук). У Союзі українських націоналістів дізналися її контакти. Пані Наталія надіслала нам з Америки, де вона проживає, копії документів сімейного архіву. І, звісно ж, ми отримали більше інформації про життя Надії Іщук та її родини і до переїзду в Рівне, і в еміграції. Ця робота зацікавила гімназистів: вони написали пошукові роботи про життя Надії Іщук. А історик Валентина Доброчинська допомогла знайти додаткові матеріали в архівах Рівного та Києва. Систематизувавши знайдене, ми вирішили створити в гімназії кабінет-музей математики імені Надії Шульгиної-Іщук. Уся її родина — справжні патріоти України, які зробили неоціненний внесок у розвиток освіти, духовності, української державності.

  Столярували математично

  Надія Шульгина-Іщук — з роду Шульгиних і Устимовичів. Батько, Яків Шульгин, був істориком і активним членом української «Старої громади», палким прихильником Драгоманова і видавцем його праць. За деякі статті (з критикою царя Петра Першого) він відбув чотири роки заслання в Сибіру. Мати, Любов Миколаївна, з давнього українського роду Устимовичів, була ідейною українською громадянкою і в цьому дусі виховувала своїх дітей.

  Надія здобула вищу освіту на фізико-математичному відділенні Бестужевських вищих жіночих курсів у Петербурзі. То був перший жіночий університет Росії, який діяв у 1878—1918 роках. Про роботу у приватній на той час Рівненській українській гімназії (РУГ) Надія Яківна написала у спогадах: «У 1927 році, коли я приїхала до Рівного, щоб у цій гімназії викладати математику, там було понад 200 учнів… Відчувалася дружня родинна атмосфера між учнями й учителями. Я була рада, що опинилася на рідній землі і могла працювати для нашої молоді».

  У Рівненській гімназії професорка нестандартно підійшла до викладання «королеви наук». Доводила: «Законам математики підлягає все, що нас оточує, це така ж природнича наука, як і фізика, хімія чи біологія, тільки її закони ще загальніші». Тому й створила математичний гурток і майстерню: учні, поєднуючи знання з математики зі столярною справою, виготовляли прості геодезичні прилади, моделі геометричних фігур і використовували їх на практиці. Згодом вироби, реферати і математичні газети склали основу музею математики, який відвідували учні та вчителі інших рівненських шкіл.

  Від родинної світлини завжди віє теплом: Надія Шульгина із чоловіком та доньками. Фото із сімейного архіву

  «Жили вірою в майбутнє України»

  У 1944 році після звільнення Рівного від нацистської окупації родина Шульгиних-Іщуків покинула рідну землю. Її шлях проліг до Німеччини, де перебивалися у таборах для біженців. У Саксонії (її окупували радянські війська) померла мама — Любов Шульгина. І родина пішки вирушила до Баварії, до американської зони. Там, у таборі Аугсбург, де було чимало людей із фаховою вищою освітою, вони організували школи і Український університет з вивчення точних наук. Надія викладала математику, а Роман Іщук — географію України. Вони щиро сумували за Україною і Рівним…

  1949-го, під час другої хвилі еміграції, їхній шлях проліг до Америки. Донька, Наталка Іщук-Пазуняк, згадує: «В Америці ми завжди жили вірою в майбутнє України». А Надія Іщук, вступивши до Союзу українок Америки, продовжувала активну просвітницьку та методичну роботу.

  1968 року українські емігранти — вчителі та учні Рівненської української гімназії 1923—1939 років — у Нью-Йорку урочисто відзначили 80-літній ювілей Надії Шульгиної-Іщук. А 9 квітня 1979-го, коли на 91 році життя вона померла, на похорон, окрім родини, друзів і знайомих, прибуло багато колишніх учнів. Це був прояв вдячності й поваги професорці математики й просто щирій українці. На панахиді митрополит Мстислав (Скрипник) сказав про неї як про «нащадка родів українських патриціїв, які віками зберігали українську національну духовність».

  Тоді ж україномовна газета «Свобода», що виходить у США, писала: «Рід Шульгиних зложив Батьківщині найбільші жертви: дав українській справі інтелект і матеріальну підтримку — вклад і меценатство Якова Шульгина, жертву життя — брат Володимир поліг під Крутами, інтелект — брат Олександр Шульгин і сама Надія Іщук».

  Урядовий Кур'єр

  Рейтинг: 4.8/5, основан на 25 голосах.
  Нравится

  Это будет Вам интересно

  Про внесення змін до Положення про порядок розрахунку, нарахування і сплати зборів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб

  Зареєстровано в Міністерстві  юстиції України 22 січня 2013 р. за № 173/22705 Про внесення змін до Положення про порядок розрахунку, нарахування і сплати зборів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

  З’ясували, чий меч довший

  Бійці зчепилися не на жарт і щосили молотили один одного мечами, незважаючи навіть на вигуки судді. Їх кинулися розбороняти зброєносці та секунданти, і вже за якусь мить, опанувавши себе, хлопці ...

  С начала года СБУ зарегистрировала 148 случаев ввоза в страну шпионского оборудования

  С начала текущего года Управление СБУ в г. Киеве зарегистрировало 148 уголовных производств по фактам незаконного перемещения с использованием почтового канала и курьерских служб через государственную ...

  З ткача не буде багача?

  На Поліссі добре знають, що таке серпанок це виткана на спеціальному верстаті легка й прозора тканина з льону. А ось технікою її виготовлення навіть тут володіє не кожна жінка. Село Крупове ...

  Об адвокате - устами Клиентов

  Ваш портал просто супер очень много чего тут интересного и нужного. Желаю держаться так же высоко и в будующем и всего самого... в Вашей работе!

  Рекомендовано Адвокатом
  Телефон семейных адвокатов
  Статьи о семейном праве
  Стягнення заборгованості через суд

  Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

  Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

  Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

  Консультации Адвоката
  Новости Семейного права
  Утверждена программа празднования Нового года ...

  Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

  Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

  Очільники вищих органів судової влади звернулися до Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

  Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

  Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

  77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b