ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2012 р. Справа № 158001/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Макарика В.Я., Святецького В.В.,
за участі секретаря судового засідання Шаблій Х.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 - уповноваженої особи Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2012р. у справі № 2а-2963/12/0970 за позовом Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 85, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - кандидат в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 85 ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування постанов № 10 від 21.09.2012 року та № 11 від 23.09.2012 року, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
25.09.2012р. ОСОБА_1 - уповноважена особа Політичної політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» звернувся до суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 85; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - кандидат в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 85 ОСОБА_4 про визнання дій окружної виборчої комісії такими, що не відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України», визнання протиправними та скасування постанов окружної виборчої комісії за №10 від 21.09.2012 року та №11 від 23.09.2012 року, встановлення факту грубого порушення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 85 Закону України «Про вибори народних депутатів України», зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 85 неухильно дотримуватися вимог чинного виборчого законодавства України при підготовці та проведенні чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 85 відреагувати на виявлені в ході роботи порушення виборчого законодавства України. В обгрунтування своїх вимог покликається на те, що відповідачем по справі при проведенні процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів порушено виборче законодавство.
При цьому вважає, що під час проведення жеребкування та прийняття оскаржуваних рішень відповідачем було допущено порушення вимог пункту 5 статті 28, частини 7 статті 33, пунктів 3, 4, 5 частини 3 статті 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України», п. 11 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 895 від 13 вересня 2012 року.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2012 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено повністю.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу. Вважає, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, з підстав викладених в апеляційних скаргах. Просить звернути увагу колегії суддів на те, що в протоколі № 5 не міститься відомостей про результати голосування щодо прийняття рішення, оформленого Постановою № 11 від 23.09.2012 р. Крім того, така пропозиція не входила до порядку денного засідання ОВК №85, що наглядно доведено змістом наданого в суд протоколу засідання. Окрім цього, засідання ОВК № 85 проводилося з 20 по 25.09.2012 р. включно. Оскаржувані рішення ОВК № 85 було прийнято 21 та 23 вересня 2012 р. відповідно. В поданому відповідачем протоколі засідання немає жодної відмітки про кількісний та персональний склад комісії, присутній на засіданні 21 та 23 вересня відповідно. Тому, висновки, зроблені судом першої інстанції щодо правомірності прийняття рішень на засіданні ОВК № 85, на думку апелянта, є безпідставними та незаконними.
Між тим, наголошує, що судом дана невірна оцінка Акту про порушення виборчого законодавства, наданому, як доказ незавершеності процедури формування списків кандидатур ОВК № 85 в строк до 21.09.2012 р. та оскаржуваної постанови № 10 щодо включення до списків кандидатур для формування ДВК осіб, які не відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України» в частині відповідності кандидатур таких осіб вимогам щодо участі в формуванні складу ДВК
З огляду на викладене, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі .
Сторони в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення. При цьому колегія суддів зазначає наступне.
Політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» є суб'єктом виборчого процесу з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.
Судом першої інстанції встановлено, що 21.09.2012 року на засіданні окружної виборчої комісії з чергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №85, відбулося жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчого округу №85 з виборів народних депутатів України.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року.
У відповідності до вимог ст.28 вказаного закону, до складу дільничної виборчої комісії ( далі- ДВК) звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.
Суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.
У поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій зазначаються відомості, передбачені частиною п'ятою статті 27 цього Закону. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії - про згоду виконувати відповідні посадові обов'язки .
Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей окружна виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у цей строк, відповідні кандидатури відхиляються.
На виконання постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня №895 було затверджено «Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України», у відповідності до якого визначено процедури жеребкування кандидатів до складу дільничних виборчих комісій.
Як засвідчують матеріали справи, 21.09.2012 відповідачем прийнято постанови, які стосуються порядку формування дільничних виборчих комісій:
- постанова №9 «Про видалення осіб, які одночасно включені в подання від різних суб'єктів виборчого процесу», якою виключено зі списку кандидатів в члени ДВК осіб, які включено одночасно до різних подань (двійників) згідно поданого додатку;
- постанова №10 «Про затвердження результатів жеребкування щодо включення поданих кандидатур в склад ДВК», якою затверджено результати жеребкування щодо включення в члени ДВК осіб, які були подані суб'єктами виборчого процесу згідно результатів жеребкування (додаток на двох листках) та вирішено при формуванні ДВК після жеребкування вилучати під час обробки подань виявлених двійників.
23 вересня 2012 року відповідачем прийнято постанову № 11 «Про розгляд звернень уповноваженої особи від Партії регіонів», якою вирішено повідомити суб'єктів подання, учасників виборчого процесу про необхідність усунення технічних описок та неточностей допущених у поданні та подати виправленні подання до 15.00 год. 24.09.2012 року.
Вказані постанови прийняті на засіданні окружної виборчої комісії №85, перебіг якого зафіксовано протоколом № 5, який міститься в матеріалах справи (а.с. 55-63).
Протокол №5 Засідання окружної виборчої комісії №85 засвідчує про початок проведення засідання комісії 20.09.2012 року. Серед пунктів порядку денного засідання, розпочатого 20.09.2012року були визначені наступні: Роз'яснення щодо виявлення в поданнях осіб, які включені одночасно до різних подань; Про порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України. Як засвідчує вказаний протокол, присутні члени комісії були проінформовані про затримку в отриманні сформованого складу дільничних виборчих комісій за результатами подання та вчинення дій при виявленні в поданнях осіб, які включені одночасно до подань різних суб'єктів виборчого процесу. З вказаного приводу колегія суддів зазначає, що постановою № 9 від 21.09 2012 року «Про видалення осіб, які одночасно включені в подання від різних суб'єктів виборчого процесу», виключено зі списку кандидатів в члени ДВК осіб, які включено одночасно до різних подань (двійників) згідно поданого додатку, що підтверджує ту обставину, що окружною виборчою комісією здійснено дії щодо недопущення участі кандидатів в члени ДВК осіб, які включено одночасно до різних подань. В подальшому була внесена пропозиція про необхідність оголошення технічної перерви та перенесення засідання на наступний день ( 21.09.2012 року), в зв'язку з затримкою технічної обробки подань на електронних носіях. Як засвідчує вказаний протокол, саме 21.09.2010року було прийнято рішення про затвердження результатів жеребкування, що відображено у постанові №10 «Про затвердження результатів жеребкування щодо включення поданих кандидатур в склад ДВК», якою затверджено результати жеребкування щодо включення в члени ДВК осіб, які були подані суб'єктами виборчого процесу згідно результатів жеребкування (додаток на двох листках) та вирішено при формуванні ДВК після жеребкування вилучати під час обробки подань виявлених двійників».
Колегія суддів завертає увагу на те, що стороною позивача не представлено доказів того, що кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії не відповідають вимогам, встановленим статтею 26 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відбулося порушення застосування механізму жеребкування, а суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій здійснив внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої статті 28 вказаного закону.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, про виявлення таких описок та неточностей відповідачу стало відомо після здійснення жеребкування та затвердження його результатів, що підтверджується постановою відповідача №11 від 23.09.2012 року.
Таким чином, у відповідача станом на 21.09.2012 року були відсутні підстави для відхилення внесених кандидатур, у прізвищах яких допущено описки та неточності, а таке виключення на той момент було б порушенням частини 9 статті 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»та статті 19 Конституції України.
Стосовно фактів, що знайшли своє відображення у Акті про порушення виборчого законодавства від 22.09.2012 року, останні не суперечать викладу подій, що задокументовані протоколом №5 засідання окружної виборчої комісії №85, яке відбувалося з 20-ого вересня по 25 - те вересня 2012 року.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 41,177-179,195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - уповноваженої особи Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2012р. у справі № 2а-2963/12/0970 за позовом Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 85, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - кандидат в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 85 ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування постанов № 10 від 21.09.2012 року та № 11 від 23.09.2012 року, зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді В.Я.Макарик
В.В. Святецький