Аграріям компенсуватимуть збитки

  Аграріям компенсуватимуть збитки

  Чотири компанії отримали право на субсидоване страхування сільгосппродукції

  Чотири роки знадобилося Україні, щоб відновити аграрне страхування з державною підтримкою, яке практикувалося в 2005—2008 роках. Торік з такою підтримкою пропонувався лише один страховий продукт — від перезимівлі (для озимої пшениці). Нині Мінагропрод розробляє ще чотири.

  Як зазначено в аналітичному дослідженні проекту Міжнародної фінансової корпорації (IFC, група Світового банку) «Розвиток агрострахування в Україні», у світі програми мультиризикового агрострахування зазвичай не розвиваються без допомоги держави. Вона, зокрема, може надаватися шляхом субсидування вартості страхування або перестрахування катастрофічних ризиків.

  У нашій країні страхування посівів і врожаю проводиться також переважно за мультиризиковими програмами. У цьому контексті дуже важливим є Закон «Про особливості страхування сільгосппродукції, що здійснюється з державною підтримкою», який набув чинності торік. Він спрямований на забезпечення стабільності виробництва в сільському господарстві та унормовує правила для покупців і продавців страхових продуктів. Згідно із законом гроші надаватимуться сільгосптоваровиробнику з бюджету у вигляді субсидій для оплати частини страхового платежу (страхової премії), нарахованого за договором страхування.

  За словами заступника керівника проекту IFC «Розвиток агрострахування в Україні» Ірини Головко, завдяки коштам, які виділялися аграріям з бюджету на часткове здешевлення страхових платежів у 2005—2008 роках, обсяги страхування зростали. Саме на 2008-й припав пік державного субсидування — понад 70 млн грн, і страхування площ посівів — майже 2,4 млн га (або 8% від загальної площі). Починаючи з 2009-го, коли субсидії не надавалися, обсяг застрахованих площ не перевищував 786 тис. га.

  Іспит для закону

  Україна розташована в зоні ризикового землеробства, і аграрії розуміють потрібність страхування, але… На жаль, страхові компанії зазвичай керуються власними інтересами і переймаються, насамперед, отриманням прибутку. Тому й страхують дорого. При цьому часто відмовляють підприємствам і фермерам у компенсації збитків, завданих природою. Як наслідок, селяни стороняться страхування. Страховики ж не надто діляться інформацією про виплати в агрострахуванні — якби компенсація була стовідсотковою, вони б це рекламували.

  Як наголосив директор департаменту фінансово-кредитної політики Мінагропроду Баграт Ахіджанов, субсидоване агрострахування (САС) — гарантія повного відшкодування збитків аграріям від загибелі зернових та олійних культур. Торік усього три області встигли взяти участь у САС, хоча закон, який його регламентує, діє з початку 2012-го. Серед причин — тривала процедура узгодження нормативних документів, лише в серпні страховики почали подавати заяви на отримання ліцензій і чекали опублікування у ЗМІ страхового продукту.

  Був створений Аграрний страховий пул, куди увійшло чотири страхові компанії (Страхові гарантії, Домінанта, УАСК, Брокбізнес) із семи, що отримали ліцензії на страхування сільгосппродукції. Тож нині лише ці чотири мають право здійснювати субсидоване агрострахування, повідомив гендиректор об’єднання страховиків «Аграрний страховий пул» Віталій Самарський.

  Отже, за даними Баграта Ахіджанова, у 2012-му за механізмом САС аграрії встигли застрахувати лише 3,5 тисячі гектарів. Страхові платежі становили 173,6 тис. гривень, субсидії — 86,8 тис. Останніх селянам ще не виплатили. Ці кошти оформлені як кредиторська заборгованість держави перед бізнесом. Чиновник пообіцяв, що у першому кварталі ці кошти будуть виплачені, а до кінця лютого міністерство вже матиме інформацію щодо цьогорічних можливостей САС.

  Як зазначив Баграт Ахіджанов, наразі міністерство розробляє ще чотири страхові продукти (стосуватимуться цукрового буряку, кукурудзи, сої, пшениці), які підпадатимуть під САС. Вже є відповідні запити від страховиків і страхувальників. Якщо буде потрібно, то міністерство разом з пулом і фахівцями у сфері ринків фінансових послуг відкоригує і правила субсидованого агрострахування. Але спочатку слід подивитися, як працюватиме закон. Саме завдяки виданим ліцензіям міністерство зможе відслідковувати, як рухаються гроші. Адже ліцензовані страховики будуть зобов’язані надавати відповідну інформацію.

  Гендиректор об’єднання страховиків «Аграрний страховий пул» Віталій Самарський звернув увагу на те, що аграріям слід перевіряти наявність у страховиків ліцензії і поцікавитись, чи входять вони в пул. Це вбереже їх від проблем у разі настання страхових випадків, зокрема від невиплат. Він також запевнив, що в пулі діятиме внутрішнє перестрахування, а також зовнішнє. Якщо трапиться масштабний страховий випадок, який охопить велику територію, скажімо, кілька областей, то страховики зможуть виконати свої зобо?в’язання перед клієнтами.

  Бракує спеціалістів

  Важливим є навчання спеціалістів, які займатимуться визначенням обставин страхових випадків у сільському господарстві та оцінкою збитків. Недостатня кількість таких фахівців може затримати розвиток ринку агрострахування, вважають експерти.

  Сьогодні в Україні вже підготовлено 30 таких спеціалістів — аварійних комісарів, а потрібно мінімум 150, констатує Ірина Головко. Комісар повинен уміти прорахувати страховий договір, вийти в поле та визначити, наскільки культура життєздатна, який дасть урожай. Тобто має володіти глибокими знаннями. Проект IFC підготував навчальну програму, яку взяв на себе Інститут біоресурсів. Складається вона з аудиторних занять для представників страхових компаній і незалежних спеціалістів, виїздів на поля та іспиту. Через кожні три роки аварійні комісари підвищуватимуть свою кваліфікацію. Нині інститут набирає другу групу на навчання.

  Аграрний страховий пул також розробив програму навчання для представників страхових компаній, яка стане постійною і забезпечить фахівцям високий рівень підготовки. Пул затвердив єдину методику огляду посівів і чіткі правила їх прийняття на страхування. Нині розробляється сайт, на якому всі бажаючі зможуть ознайомитися з умовами страховиків. Найближчі два місяці пул спільно з Мінагропродом, МФК проведе у регіонах інформаційну кампанію для популяризації агрострахування з держпідтримкою. Тренінги-семінари заплановані і для аграріїв, і для чиновників.

  Урядовий Кур'єр

  Рейтинг: 4.9/5, основан на 25 голосах.
  Нравится

  Это будет Вам интересно

  Суд в России оштрафовал импортера Philips из-за невыплаты вознаграждения союзу правообладателей

  Басманный суд Москвы оштрафовал российское представительство Sang Fei - эксклюзивного продавца телефонов Philips – за нарушение авторских прав. Как пишет газета «Коммерсант», иск был подан прокуратурой ...

  Глава государства принял отставку премьер-министра Украины

  Президент Украины Виктор Янукович принял отставку премьер-министра Николая Азарова и правительства Украины. Соответствующий Указ №52/2014 обнародован на сайте главы государства.

  Имущество оппозиционных народных депутатов арестовали из-за разгрома в Доме профсоюзов, – СМИ

  Арест на имущество народных депутатов от оппозиции наложил Печерский районный суд Киева якобы по заявлению президиума профсоюзов о возмещении ущерба. Об этом журналистам сообщил комендант Дома ...

  Крутіть педалі — здоровішими будете

  Медики Дніпропетровщини за здоровий спосіб життя агітують власним прикладом. Нещодавно в обласному центрі вже впяте провели Естафету здоровя.

  Об адвокате - устами Клиентов

  Хочу просто поблагодарить Вас!. Сегодня совершенно случайно набрел на этот интернет сайт, чему крепко рад! С огромным удовольствием сошлюсь на Вас на своей станичке!

  Рекомендовано Адвокатом
  Телефон семейных адвокатов
  Статьи о семейном праве
  Стягнення заборгованості через суд

  Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

  Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

  Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

  Консультации Адвоката
  Новости Семейного права
  Утверждена программа празднования Нового года ...

  Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

  Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

  Очільники вищих органів судової влади звернулися до Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

  Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

  Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

  77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b