Чи існує ірій для померлих сіл?

    Чи існує ірій для померлих сіл?Звісно, й без домовини. Може, защеміло комусь, чиє дитинство розквітало в його затишних обіймах, але у небуття маленький хутір Козин Прилуцького району, що на Чернігівщині, відійшов на самоті.

    У свій час він був селищем неподалік цегельного заводу, опісля — сільцем на десяток дворів, згодом і до хутора докотився. Аж моторошно стає: таке відчуття, ніби ця розповідь про людину, яка спочатку була міцна й гожа, а на схилі літ занедужала… Померла остання жителька населеного пункту, а з нею — і він сам. Тільки й лишилося — на рівні області прийняти бюрократичне рішення про виключення Козина з облікових даних.

    Коли думаєш про села, які за останні кільканадцять років зникли з карти країни, чомусь уявляю поле з табличками над невеликими горбиками: «Козин. 1600—2012 рр.», «Круглолугівка. 1767—2009 рр.», «Зелений Гай. 1836—2001рр.»… Будуть там Волошине і Ромашки, Малинове і Молочне, Вітрове і Виноградне, Лісне і Житниківка, Зоряне і Червоне — з Полтавщини й Черкащини, Харківщини й Херсонщини, Сумщини й Чернігівщини… Десятки сіл, селищ, хуторів не витримали конкуренції з містом і часом. Вірними своїм домівкам лишилися хіба що їх жителі, які лежать під хрестами.

    Зникають не лише села, а й цілий пласт історії, пов’язаний з кожним із них. Адже допитливе онуча вже не поцікавиться у бабусі, чому їхнє село зветься Кросна, Жорняки чи Таборище. І не почує розповіді про домоткане полотно чи про прадіда, який перетирав зерно спеціально обробленими каменями, або легенду про укріплений табір і його жителів. А ще кожне сільце мало не лише своє слівце, а й своє екологічно чисте сальце і м’ясце, розкішну садовину й городину. Якби півстоліття тому сказали в нині неіснуючих Кобзарях чи Криничках, що нащадки орачів, сівачів і городників їстимуть китайські огірки чи польські яблука або свинину — їй-бо, затюкали б!

    Усе свідоме життя терпіти не можу вислів, що село час підняти з колін. Та не на колінах воно, а на ногах: від світанку до ночі. Клопочеться, допоки живий хоч один житель. А ось допомагати селу треба, це безсумнівно. Що треба для його розквіту, зрозуміло без наукових дисертацій. Це видно по тих населених пунктах, які у цей непростий час живуть досить непогано: розвинута інфраструктура, робота з добрим заробітком, житло для молодих спеціалістів. А ще те, що буде актуальним завжди: можливість реалізувати вироблену продукцію за ціною, що не тільки відповідатиме витратам, а ще й даватиме свіжу копійку.

    Коли чую скаргу, що в якомусь селі вкрай потрібний дитсадок, цей факт не тільки обурює, а й обнадіює: народжується малеча, значить село живе. Буваючи у відрядженнях в районах області, шукаю прикмети, які вказують на позитив: не розвалені, а заповнені худобою корівники й телятники, біля яких подекуди ще й клумби з чорнобривцями квітують, дорога до траси і хвацький автобусик, який підхоплює пасажирів на зупинці, усміхнені бабці повертаються з медпункту, несучи ліки, школярі галасливою юрбою йдуть до фермера моркву вибирати — заробляти собі кошти на екскурсію чи на новорічне свято, жодного випивохи під магазином, бо керівник господарства цього не любить і вижене з роботи, оголошення під будинком культури про святковий концерт і дискотеку…

    Урядовий Кур'єр

    Рейтинг: 4.9/5, основан на 25 голосах.
    Нравится

    Это будет Вам интересно

    Про Державний бюджет України на 2013 рік, Верховна Рада України

    Президент підписав Закон України ' Про Державний бюджет України на 2013 рік', в я кому зокрема, установлено, що у 2013 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі ...

    Про затвердження Правил використання корисних властивостей лісів, Міністерство аграрної політики та продовольства України

    Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 вересня 2012 р. за № 1536/21848 Про затвердження Правил використання корисних властивостей лісів Відповідно до пункту 49 Порядку спеціального використання лісових ресурсів ( 761-2007-п ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. № 761, підпункту 7.174 пункту 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України( 500/2011 ), затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 р. № 500, та підпункту 3 пункту 10 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України ( 458/2011 ), затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 р. № 458, НАКАЗУЮ:

    Про відзначення державними нагородами України працівників акціонерного товариства «Завод «Фіолент», Автономна Республіка Крим, Президент України

    Указ  Президента України За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної промисловості, впровадження сучасних технологій у виробництво, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 100-річчя від дня заснування акціонерного товариства "Завод "Фіолент" постановляю:

    Про схвалення проекту Протоколу про внесення змін до Угоди про розвиток виставково-ярмаркової та конгресової діяльності в Співдружності Незалежних Держав від 26 травня 1995 року, Кабінет Міністрів України

    Про схвалення проекту Протоколу про внесення змін до Угоди про розвиток виставково-ярмаркової та конгресової діяльності в Співдружності Незалежних Держав від 26 травня 1995 року

    Об адвокате - устами Клиентов

    Этот интернет портал не просто лучший друг - ваш интернет проект, - родственник для всех, кто живёт новыми видеоидеями!

    Рекомендовано Адвокатом
    Телефон семейных адвокатов
    Статьи о семейном праве
    Стягнення заборгованості через суд

    Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

    Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

    Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

    Консультации Адвоката
    Новости Семейного права
    Утверждена программа празднования Нового года ...

    Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

    Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

    Очільники вищих органів судової влади звернулися до  Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

    Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

    Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

    77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b