Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 22-ц/781/526/13 Головуючий у суді І-ї інстанції Рачкелюк Ю.В.
Спори, що виникають із договорів найму (оренди) Доповідач Франко В. А.
УХВАЛА
Іменем України
20.12.2013 колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:Головуючого : судді Франко В.А.,
суддів : Белінської І.М. Гайсюка О.В
при секретарі Ткаченко Т.О.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 5 грудня 2012 року,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2012 року ОСОБА_2 звернулася з позовом до ОСОБА_3 про стягнення орендної плати, пені, річних та розірвання договору оренди землі.
В обгрунтування позову зазначала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати
Після смерті матері, залишилося спадкове майно, а саме - земельна ділянка за №НОМЕР_1, площею 6,78 га, яка розташована на території Тарасівської сільради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивач являється спадкоємцем вказаного майна на підставі свідоцтва про право на спадщину від 20 лютого 2012 р та власником земельної ділянки на підставі отриманого державного акта на право власності на земельну ділянку від 04.04.2012 р. серія ЯК №097860.
Після оформлення документів про прийняття спадщини та одержання державного акту на право власності на землю у 2012 році позивачці стало відомо, що успадкована земельна ділянка перебуває у оренді з 01.02.2008 року відповідно до договору оренди, за яким ОСОБА_4 передала у оренду ОСОБА_3 земельну ділянку на 10 років відповідно до договору.
Згідно з п. 9 вищезазначеного договору розмір орендної плати на рік використання земельної ділянки складає 1167, 35 грн., тобто 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно п. 10 Договору, обчислення розміру орендної плати на землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Також, п. 11 договору визначено, що орендна плата вноситься один раз на рік до 01 грудня.
З 2008 по 2012 р. орендна плата не сплачувалася, відповідачем належним чином умови договору не виконувалася, а тому виникла заборгованість по орендній платі 5 836, 75 коп., пеня - 12 782, 45 та 3% річних відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, у розмірі 350, 20 грн
За таких підстав і просила стягнути вищезазначені суми та розірвати договір оренди землі.
Рішенням Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 05 грудня 2012 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з цим рішенням, позивачем було подано апеляційну скаргу, в якій вона просить скасувати рішення суду та постановити нове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.
Зазначає, зокрема, що всі виплати та правочини, які вчинялись до реєстрації договору оренди, тобто до набрання ним законної сили є такими, що не можуть бути зараховані у якості виконання даного договору.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 доводи апеляційної скарги підтримала та просила її задовольнити.
Представники відповідача ОСОБА_6 та ОСОБА_7 погоджуються з рішенням суду, заперечуючи проти апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, відповідно до ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Встановлено, що між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі від 1.02.2008 року строком на 10 років, який зареєстрований у Новгородківському відділу Кіровоградської регіональної філії Центра Державного Земельного Кадастру від 12.03.2008 року за № 040837500003 (а.с.11-13).
Згідно ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Встановлено та підтверджується матеріалами справи що орендну плату за оренду спірної земельної ділянки за довіреністю ОСОБА_4 від 20.04.2004 року отримала ОСОБА_8 в сумі 11673 грн. згідно розписки від 1.02.2008 року (а.с.30,32).
В суді апеляційної інстанції представник позивача підтвердила той факт, що дійсно ОСОБА_4 було отримано орендну плату в розмірі 11673 грн., проте зазначає, що це не передбачено умовами договору оренди.
Відповідно до п. 40 Договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другою особи, а також реорганізація особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Згідно зі ст.10,60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як орендар виконує взяті на себе зобов'язання згідно договору оренди землі, тому не має підстав для розірвання договору оренди землі.
Окрім того матеріали справи містять рішення суду першої інстанції від 10 липня 2012 року, залишене без змін ухвалою суду апеляційної інстанції від 29 серпня 2012 року, відповідно до якого в задоволенні цивільного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3, про визнання договору оренди землі недійсним відмовлено.
Апеляційний суд погодився в цілому з висновками суду першої інстанції і вважає, що суд правильно визначився з спірними правовідносинами, справа була розглянута в межах позовних вимог та відповідно до наданих доказів.
Обставини, на які посилається скаржник в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції.
Рішення суду постановлено з дотриманням норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини та з дотриманням норм процесуального права.
Керуючись ст.ст.303,307, 308,313 - 315 ЦПК України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2- відхилити.
Рішення Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 5 грудня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий
Судді