ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
06.02.2013№02-21/901/483/13-г
Суддя Господарського суду Автономної Республіки Крим Лагутіна Н.М., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромпостач»,
м. Сімферополь
до відповідача Приватного підприємства «Еліда», м. Сімферополь
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
05.02.2013р. до Господарського суду Автономної Республіки Крим надійшла позовна заява (вх. №901/512/13-г) Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромпостач» до відповідача Приватного підприємства «Еліда» про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх договірних зобов'язань за договором постачання сільськогосподарської продукції №03/567/33-а.
Розглянувши подані матеріали суд вважає, що позовна заява підлягає поверненню позивачу у зв'язку з наступним.
Згідно з ч. 1 ст. 54 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником.
Частиною 1 статті 56 ГПК України передбачено, що позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.
Відповідно до ч. 1 ст. 57 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: вжиття заходів досудового врегулювання господарського спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, з кожним із відповідачів (у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - відповідно договір, проект договору, лист, який містить вимогу про укладання, зміну чи розірвання договору, відомості про пропозиції однієї сторони і розгляд їх у встановленому порядку, відповідь другої сторони, якщо її одержано, та інші документи; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - копія претензії, докази її надсилання відповідачу, копія відповіді на претензію, якщо відповідь одержано); відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів; сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі; обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Пунктом 3.5 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26.12.2011р. №18 передбачено, що недодержання вимог статей 54, 56 та пунктів 2 і 3 частини першої статті 57 ГПК щодо форми, змісту і додатків до позовної заяви тягне за собою наслідки, передбачені статтею 63 ГПК.
За п. 1 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, зокрема, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Також, згідно з п. 4 та п. 6 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі, а також якщо не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Подавши позов до Господарського суду Автономної Республіки Крим Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромпостач» не виконало жодних умов ч. 1 ст. 57 ГПК України, не представило суду ані документів, які б свідчили про вжиття заходів досудового врегулювання господарського спору передбачених статтею 5 цього Кодексу, ані доказів сплати судового збору, ані доказів відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Більш того, вказана позовна заява взагалі не підписана.
У зв'язку з вказаними обставинами суд повертає позивачу позовну заяву без розгляду.
В позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору у зв'язку з важким фінансовим становищем.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Суд вважає, що клопотання про звільнення від сплати судового збору повинно розглядатися при вирішенні питання про прийняття позовної заяви за відсутності будь-яких підстав для повернення позовної заяви, окрім як неподання доказів сплати судового збору.
Враховуючи, що за відсутності доказів сплати судового збору позивач заявив клопотання про звільнення його від такої сплати, суд не вважає за можливе задовольнити вказане клопотання так як при поданні позову ТОВ «Агропромпостач» допустило ряд інших порушень, що призводять до повернення позовної заяви.
Між тим, суд звертає увагу позивача на необхідність зазначати у позовній заяві обставини, які зумовили несплату судового збору, та надати документальне підтвердження цьому.
В даному випадку, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Окрім цього, позивач не додав до позовної заяві доказів, які підтверджують викладені в позові обставини, не надав обґрунтований розрахунок стягуваної суми та в загалі у прохальній частині не визначив суму, що підлягає стягненню.
Абзацом 5 пункту 3.5 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26.12.2011 р. №18 встановлено, що підставою для повернення позовної заяви є також відсутність викладу обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, та незазначення доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини. Господарський суд повертає позовну заяву, що не містить обґрунтованого розрахунку стягуваної чи оспорюваної суми, або такий розрахунок не додано до заяви.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, зокрема, якщо у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.
На підставі викладеного, керуючись п. п. 1, 3, 4, 6 ч. 1 ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромпостач» позовну заяву без розгляду.
Додаток: позовна заява на 2-х арк. та конверт, акт Господарського суду Автономної Республіки Крим про нестачу матеріалів або недоліки у формуванні справи від 05.02.2013р.
Суддя Н.М. Лагутіна