Як встановити графік зустрічей з дитиною

  1. Виховання та зустрічі із дитиною його батьками
  2. Способи встановлення графіку зустрічей (графіка спілкування з дитиною)
  3. Встановлення графіка спілкування та способів участі у вихованні дитини за допомогою органу опіки
  4. Вирішення питання про встановленні графіка зустрічей у судовому порядку

Встановлення графіка зустрічей - особливо важлива частина після шлюборозлучного процесу між батьками дитини. Саме, після того, як подружжя розірвало шлюб між собою та вирішило питання про те, з ким буде проживати дитина після розлучення, потрібно подумати над тим, щоб встановити конкретний графік зустрічей для спілкування та розвитку дитини тим батьком, який буде проживати окремо. Звичайно, це питання може носити непростий моральний характер, адже, як показує практика, мати не завжди готова йти на поступки та добровільно давати дитині зустрічатися з батьком.

Встановлення графіка зустрічей

Тому цю статтю хочемо почати з того, що нагадати: інтереси дітей завжди повинні бути на першому місці. І захищають їх національне законодавство та міжнародне право. У ст.7 ч.8 Сімейного Кодексу України сказано, що при регулюванні сімейних відносин інтереси дитини повинні враховуватися максимально.

Згідно принципу 6 Декларації про права дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 20 листопада 1959, яка підлягає застосуванню в Україні по ст.9 Конституції України та ст.ст.2, 8 Цивільного процесуального кодексу України, дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові та розуміння. Вона повинна, коли це можливо, бути оточеною турботою своїх батьків, і у будь-якому разі, розвиватись у атмосфері любові, моральної та матеріальної забезпеченості. Нагадаємо, що у відповідності до вимог ст.141 Сімейного кодексу України, мати та/або батько, мають рівні права та обов'язки щодо своєї дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою раніше, або чи перебувають в ньому зараз. У законодавчій теорії розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав та не звільняє від обов'язків щодо дитини. Саме тому слід користуватись послугами сімейного адвоката.

 

Виховання та зустрічі із дитиною його батьками

Таким чином, Сімейний Кодекс України встановив, що питання, які так чи інакше стосуються виховання дитини, повинні вирішуватися батьками спільно. Але на практиці це відноситься лише до тих сімей, де обоє батьків фактично проживають разом із дитиною. Бувають ситуації, коли розлучення не уникнути та, звісно, без допомоги адвоката по сімейних спорах не обійтися. І у даному випадку, згідно Сімейного Кодексу, мати не має права заборонити батькові спілкуватися та зустрічатися з своєю дитиною. Але трапляється найчастіше навпаки: колишня дружина не дає бачитися з дитиною. Тому, не слід затягувати - потрібно звертатися до адвоката, щоб фактично примусити надати дозвіл на те, щоб бачити своє чадо.

У будь-якому випадку потрібно пам'ятати, що дитина незалежно від волі її батьків, або окремого із них, має законне право на спілкування із:

        
  • обома батьками;
  •     
  • дідусями, бабусями;
  •     
  • братами, сестрами;
  •     
  • іншими родичами (особи, які перебувають в родинних стосунків, що мають спільних предків до прадідуся і прабабусі).

Крім того, згідно ч.1 ст.153 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом. Звичайно, час спілкування пропонується зацікавленою стороною та обгрунтовується розумними доводами. Тому, бажано заздалегідь визначитися із тим, чи брати до себе на будь-які свята і/або вихідні дні дитину, на чиїй території відбуватимуться такі зустрічі, чи є відповідні (житлові) умови або можливості доглядати за дитиною певного віку і т.д.

Далі наводимо приблизний графік спілкування з дитиною, який можна доповнити або урізати в разі необхідності:

        
  • У конкретні дні, наприклад: з п'ятниці по неділю, два рази на місяць, через тиждень (з ночівлями).
  •     
  • Раз на тиждень по буднях, у тому числі для відвідування дитячих заходів, розважальних установ.
  •     
  • Під час відпустки на строк від 7 до 21 дня, з правом виїзду за межі країни на оздоровлення, відпочинок та екскурсії.
  •     
  • Половину осінніх, зимових, весняних та літніх канікул.
  •     
  • У свята: Дні народження (самої дитини, батька, діда, бабусі, племінниці & nbsp; (сестри дочки), племінника (брата дочки)), Новий рік (парні календарні роки), 9 травня, Різдво, Великдень і т.д.
  •     
  • У період хвороби безперешкодне відвідування дитини за місцем її фактичного знаходження (проживання).

Слід належним чином аргументувати, чому саме такий графік зручний, а не інший. У першу чергу, акцент слід зробити на тому, що це має бути зручно дитині, щоб, зокрема, не порушувати режим дня, при цьому враховуючи вік дитини та спосіб її годування (вигодовування). При цьому слід враховувати, що графік спілкування може змінюватися у міру досягнення дитиною певного віку.

 

Способи встановлення графіку зустрічей (графіка спілкування з дитиною)

Отже, встановлення графіка спілкування з дитиною можливо різними способами з урахуванням бажання та, звісно, присутності спору між його батьками. Тут потрібно пам'ятати, що явного кордону між коректними та некоректними аргументами щодо встановлення графіка зустрічей у природі не існує. Тому, відповід на питання, що робити якщо колишня дружина не дає бачитися з дитиною, вирішувати саме Вам. Але, щоб прийняти правильне рішення - потрібно проконсультуватися у юриста та дочитати цю статтю. У зв'язку з цим є два шляхи виходу із даної конфліктної ситуації.

Перший шлях - мирний. Можна укласти мирний договір та про все домовитися без суду і адвоката. Але, укласти досягнуту усну домовленість у письмовій формі угоди варто за допомогою юриста. Також необхідно скласти договір, який згодом повинен бути завірений нотаріально. Але такий шлях застосовується дуже рідко. Адже, як правило, суперечка щодо встановлення графіку зустрічей з дитиною передбачає протилежні думки і активне відстоювання кожної з сторін спору своєї власної позиції, несумісною з позицією іншої сторони.

У ч.2 ст.291 Цивільного кодексу України зазначено, що фізична особа не може бути проти її волі розлучена з сім'єю крім випадків, установлених законом. При аналізі зазначеної норми у співвідношенні із раніше згаданої статтею Сімейного кодексу України, яка говорить про те, що у батьків рівні права на участь у вихованні дитини, можна зробити деякі висновки. Але, як показує практика, у батька, який проживає окремо від дитини, таке право порушується, звісно, відновити його буває досить проблематично без участі у справі досвідченого адвоката з сімейних питань.

 

Встановлення графіка спілкування та способів участі у вихованні дитини за допомогою органу опіки

Звичайно, статтею 158 Сімейного кодексу України встановлено, що за заявою матері або батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того із батьків, хто проживає окремо від неї.

Є випадки, коли батько не може брати участі у вихованні своєї дитини. У даній ситуації необхідно звернутися до органів опіки та піклування. Ці органи будуть керуватися положеннями сімейного законодавства та власної інструкцією. Вони ж визначать, як батько буде брати участь у вихованні дитини, а також його спілкування з нею. Для цього органи опіки та піклування повинні вивчити умови життя батьків, їхнього ставлення до дитини, а також інші обставини, які можуть мати істотне значення у даному питанні. Рішення, винесене органами опіки, обов'язкове до виконання. Якщо особа ухиляється від виконання цього рішення, то вона зобов'язана виплатити матеріальну та моральну шкоду батькові, який живе окремо від дитини.

У зв'язку з цим батько або мати може звернутися у виконавчі органи міської ради (при яких функціонують ті самі органи опіки та піклування, що також можуть називатися ще, як служба з прав дитини) й подати туди аргументовану заяву про те, щоб був встановлений порядок зустрічей з дитиною та визначені обов'язки у вихованні. Таку заяву краще підготувати за допомогою адвоката, у ній повинні бути вказані:

        
  • прізвище, ім'я, по батькові, контактні дані батька - заявника;
  •     
  • прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання батька, спільно проживає з дитиною;
  •     
  • прізвище, ім'я, по батькові, дата народження дитини;
  •     
  • обставини, що підтверджують перешкоди з боку батька, спільно проживає з дитиною, спілкуванню з дитиною іншому батькові;
  •     
  • бажаний графік спілкування з дитиною.
    

До заяви до органу опіки та піклування (служби з прав дитини) слід додати:

        
  • копію свідоцтва про народження дитини (встановлення батьківства);
  •     
  • копію свідоцтва про розірвання шлюбу;
  •     
  • копії інших документів, підтверджують обставини, зазначені в заяві.

Відповідно до Закону, така заява буде розглянута та ініціатора встановлення графіку спілкування з дитиною, а також іншого із батьків, запросять на засідання, щоб вислухати доводи обох із сторін про те, чому мати або батько не дає бачитися з дитиною та винести своє рішення. Але, якщо мати чи батько, з ким проживає дитина, перешкоджає виконанню цього рішення, зацікавлена сторона має право звернутися до суду. У такому випадку, необхідно передусім звернутися на консультацію до адвоката та далі разом із ним подати позов про те, щоб усунути перешкоди у спілкуванні з дитиною.

 

Вирішення питання про встановленні графіка зустрічей у судовому порядку

Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), а також місце та час їхнього спілкування, з урахуванням віку, стану здоров'я, поведінки батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення. Та й у окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною тільки у присутністі іншої особи.

До суду можна звертатися у двох випадках: якщо не влаштовує рішення органу опіки та піклування (служби у справах дітей) або незалежно від звернення до раніше зазначеного органу. Крім того, у разі невиконання рішення органу опіки, зацікавлена сторона може зажадати виплату матеріальної та моральної шкоди, про що вже зазначалось раніше. Для цього також оформляється у адвоката позов. Більш цього, згідно ст.159 Сімейного кодексу України, якщо мати далі відмовляється виконувати рішення суду, то суд за позовною заявою передає дитину батькові.

Ч.2 ст.19 Сімейного кодексу України говорить, що рішення органу опіки та піклування виконувати обов'язково, але тільки якщо зацікавлена особа не побажала звернутися до суду, щоб захистити свої права та інтереси, протягом десяти днів. Хотілося б звернути увагу на те, що в сімейному законодавстві сказано про обов'язкове виконання цього рішення, але виконавчі органи не можуть змусити кого-небудь його виконувати на практиці. Тому можна легко змінити встановлений графік зустрічей, але доведеться звертатися до суду.

Але, слід зазначити, що згідно ст.19 ч.4 СК України, участь органу опіки та піклування в суді обов'язково при вирішенні таких питань. Разом з тим орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо вирішення спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Слід зазначити, що частиною 6 статті 19 СК України встановлено, що суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Адвокат по встановленню графіка зустрічей

Звичайно, для звернення до суду також необхідно грамотно скласти позовну заяву, в якій вказати ті ж дані, що і у заяві до органу опіки, вказати аргументи та свої доводи, зазначити законодавчі норми, а також підготувати всі необхідні документи, що можуть послужити доказом у суді. Не варто забувати й те, що суд бере до уваги думку органів опіки, але це не завжди є вирішальним шляхом, адже суперечка між батьками про встановлення або зміна графіка зустрічей - не єдиний засіб забезпечення розуміння один одного, яке може свідчити про те, як повинна виховуватися та розвиватися дитина надалі. У справі про визначення способів участі у вихованні та спілкуванні з дитиною все залежить від аргументації та доказів сторін у суді, тому рекомендуємо найняти сімейного адвоката.

Рейтинг: 4.6/5, основан на 25 голосах.
Нравится
Заказать юридическую услугу

Это будет Вам интересно

Брачный договор

Составление брачного договора между будущими супругами, пересмотр брачного договора, расторжение брачного договора на выгодных условиях

Признание брака недействительным

Для того, чтобы признать брак недействительным, нужно приложить усилия. Поможет консультация юриста.

Семейные споры

Разрешение семейных споров, помощь адвоката по семейным делам в нахождении консенсуса, мирное урегулирование споров внутри семьи

От куда взялся брачный договор

История возникновения брачного договора, аспекты заключения брачного договора

Об адвокате - устами Клиентов

Влюбилась в Ваш сайт!!! Какие же Вы умнички!!! От всего сердца хочу пожелать Вам материального благополучия и творческих успехов!

Рекомендовано Адвокатом
Телефон семейных адвокатов
Статьи о семейном праве
Стягнення заборгованості через суд

Стягнення заборгованості через суд Часто стягнення заборгованості з боржника буде можливим здійснити лише після того, як було розглянуто та задоволено судом ...

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим

Розірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненим Сьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.

Консультации Адвоката
Новости Семейного права
Утверждена программа празднования Нового года ...

Утверждена программа празднования Нового года в Киеве Мэр Киева Виталий Кличко утвердил программу празднования Нового года в столице. Об этом говорится в сообщении пресс-служба Киевской городской государственной администрации.

Очільники вищих органів судової влади звернулися ...

Очільники вищих органів судової влади звернулися до  Президента України та Голови Верховної Ради України У зв’язку із підготовкою внесення змін до бюджетного законодавства, в яких передбачається зарахування коштів від надходження судового збору до загального фонду державного бюджету, чим повністю ...

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского ..

Обладателем Кубка «Фемиды» стала команда Оболонского райсуда г.Киева 13 декабря с. г. в преддверии Дня работников суда на территории учебно-тренировочной базы ФК «Динамо» состоялись финальные матчи и торжественное закрытие V турнира по мини-футболу среди команд судебных учреждений за Кубок «Фемиды». Турнир проводится под патронатом Совета судей Украины и Государственной судебной администрации (ГСА) Украины.

77622d60ce9d54ae9fda0d258266067b